Rozwód rodziców negatywnie wpływa na rozwój dziecka

Poczucie bezradności, lęk, wstyd przed rówieśnikami, smutek i  zagubienie – to tylko część emocji, jakie mogą odczuwać dzieci rozwodników. Niezależnie od tego, czy rozstanie rodziców przebiega w sposób łagodny, czy też bardzo burzliwy ma ono ogromny wpływ na emocjonalny rozwój ich dziecka.

Dziecko jest nie tylko świadkiem rozwodu. Uczestniczy w tym, co dzieje się między jego rodzicami. Awantury, kłótnie i napięcie między rodzicami wpływają na jego rozwój emocjonalny.  Najczęściej rodzice starają się izolować dziecko od konfliktów, jednak nie zawsze się to udaje. Zdarza się także, że rozwód stanowi dla dziecka ulgę – uwalnia od pełnej napięcia, nieprzewidywalnej sytuacji w domu. Psychologowie są jednak zgodni co do jednego: gdy dziecko nie wie o tym, co wcześniej działo się między matką i ojcem ich rozstanie jest dla niego ogromnym zaskoczeniem. Może czuć się nie tylko zdradzone, ale też opuszczone i pozostawione samemu sobie.

Badanie przeprowadzone przez prof. Dominikę Maison w kwietniu 2017 roku na zlecenie Fundacji Mamy i Taty wskazuje, że konsekwencje zarówno  krótko- jak i długofalowe zależą od tego, w jaki sposób dorośli zachowują się wobec dziecka w momencie rozwodu.

Nawet spokojnie i kulturalnie przeprowadzony rozwód jest trudnym przeżyciem dla dziecka, ponieważ znany mu dotąd świat ulega rozpadowi. Wspomnienia z okresu dzieciństwa wywołują żywe emocje u osób, które uczestniczyły w badaniu. Dzieje się tak pomimo upływu czasu. Złe wspomnienia wracają także u dorosłych, którzy mają własne rodziny i dzieci.

– Nie byłam na niego zła, tylko czułam się taka zdradzona mocno, taka nieważna, niekochana. Przedtem czułam się jakaś taka szczęśliwsza, a potem już czułam się gorsza – wspominała jedna z uczestniczek badania, dziś 49 letnia kobieta, córka rozwodników.

Dzieci mogą czuć się gorsze. To może u nich powodować osamotnienie i wyizolowanie ze środowiska rówieśników.

W ramach badania wyodrębniono trzy modele podejścia rodziców do traktowania dziecka podczas rozwodu. Każdy z nich ma odmienne konsekwencje dla dalszego funkcjonowania społecznego i psychologicznego dziecka.

  • Dziecko uwikłane w proces – to sytuacja, w której rodzice angażują je w walkę pomiędzy sobą, na przykład dyskredytując partnera w oczach dziecka czy próbując je przekupić. Kiedy dziecko staje się obiektem walki pomiędzy rodzicami, dodatkowo wzrasta jego poczucie niepewności i dezorientacji, ponieważ jest stawiane wobec konieczności wyboru strony, co sprowadza się do dramatycznego wyboru pomiędzy ojcem a matką.
  • Dziecko wykluczone z procesu – to sytuacja, w której rodzice izolują je od tego, co się między nimi dzieje. Małżonkowie nie rozmawiają z dzieckiem, nie informują co się wydarzy i jaki to będzie miało wpływ na ich życie.  Często jedynie informują o konkretnych ustaleniach, nie tłumacząc mu, dlaczego zostały przyjęte. Podejście takie ma szereg negatywnych konsekwencji, bo dziecko czuje się postawione przed faktem dokonanym, nie otrzymuje niezbędnego wsparcia i pomocy.  Może odczuwać lęk i bezsilność wobec otaczającego go świata.
  • Dziecko włączone w proces – to sytuacja, w której rodzice rozmawiają z nim o zaistniałej sytuacji, dając mu przestrzeń do wyrażenia jego emocji i opinii. Rozmowa o tym, jak teraz będzie wyglądało ich życie sprawia, że dziecko czuje się ważne, ogranicza jego poczucie odrzucenia i bezradności. Takie przeprowadzenie rozwodu – z uwzględnieniem punktu widzenia dziecka – ogranicza długofalowe negatywne konsekwencje psychologiczne.

Niezależnie od tego, jaki model przyjmą rodzice, rozwód jest traumą dla ich dzieci. Rozstanie rodziców burzy naturalny świat dziecka. Dorośli powinni dokładać zatem wszelkich starań, by rozwód traktować jak ostateczność, a nie wyjście z chwilowych kłopotów – mówi prezes Fundacji Mamy i Taty Marek Grabowski.

Fundacja, w ramach projektu wspófinansowanego ze środków Funduszu Sprawiedliwości przeprowadza ogólnopolską kampanię informacyjną, która ma zwrócić uwagę rodziców na problemy ich dzieci. 30” spot pokazuje, jak negatywny wpływ na dzieci mają awantury i rozwód rodziców; są niczym koszmar z dziecięcych snów.

W styczniu br. Fundacja Mamy i Taty uruchomiła specjalny portal Ratujrodzine.pl, którego celem jest pomoc małżeństwom w kryzysie. Dzięki interaktywnej bazie można znaleźć specjalistów zajmujących się problemami małżeńskimi. Wybierając dane miasto można otrzymać informacje o kursach wsparcia rodzinnego i adresy poradni, które oferują specjalistyczną pomoc dla małżeństw. Na stronie umieszczono także publikacje dotyczące budowania życia rodzinnego, udanej komunikacji małżeńskiej czy radzenia sobie z nieporozumieniami.

Tags
De Bethune Phony Timepieces inside Asia aren't negative of their high quality or don’t have much high quality materials within it, in richard mille replica reality they are made in such a manner they search much more dependable one while can rival the genuine manufacturer.
Submit