Rozwód – koniec świata dziecka?

Rozwód negatywnie wpływa na rozwój dziecka. Fundacja Mamy i Taty od kilku lat uświadamia Polakom, że rozstanie rodziców powinno być traktowane jako ostateczność, bo w jego wyniku cierpią niewinne dzieci. 

Najnowsza ogólnopolska kampania współfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, ma uświadomić rodzicom przeżywającym kryzys małżeński, że rozwód wywraca do góry nogami świat ich dzieci. 30” spot jaki można zobaczyć w telewizji oraz internecie pokazuje, jak negatywny wpływ na dzieci mają awantury i rozwód rodziców; są niczym koszmar z dziecięcych snów.  Dzieci marzą o świecie idealnym, z mamą i tatą pod wspólnym dachem.

Małżonkowie, którzy nie potrafią ze sobą rozmawiać, mają problemy w komunikacji, są uzależnieni od alkoholu, czy wydaje im się, że codzienność ich przerasta, często nie wiedzą, że są specjaliści, którzy mogą pomóc im w rozwiązaniu ich problemów.  Dorośli często wstydzą się mówić o swoich problemach, przyznać się do kłopotów. Barierą bywa też brak pieniędzy. Zbyt często uważają, że jedynym wyjściem jest rozwód. W Polsce rozpada się jedna trzecia małżeństw, a w dużych miastach – prawie połowa – mówi prezes Fundacji Mamy i Taty Marek Grabowski.

Tymczasem z badań zrealizowanych przez prof. Dominikę Maison, w kwietniu 2017 roku na zlecenie Fundacji Mamy i Taty jasno wynika, że rozwód pozostawia niezatarte ślady w psychice dzieci. Dotyczy to zarówno rozwoju emocjonalnego, jak również społecznego i psychologicznego. Dziecko rozwodników często zamyka się w swoim świecie, nie integruje się z rówieśnikami, w obawie przed odrzuceniem, jest wycofane, bardzo skupione na swoich przeżyciach, poradzeniu sobie z kryzysową sytuacją, przez co brakuje mu siły, energii do zaangażowania w inne dziedziny życia. Nie szuka też kontaktów z otoczeniem. Zdarza się, że zachowuje się agresywnie. W efekcie inni się od niego odsuwają.

Psychologowie zwracają uwagę na fakt, że rozwód może mieć też dalekosiężne konsekwencje dla funkcjonowania w dalszym życiu, chodzi m.in. o obniżenie poczucia własnej wartości, czy problemy z nawiązywaniem bliższych relacji.

Jednocześnie badanie pokazało, że zdaniem wielu respondentów trwanie ich rodziców w małżeństwie tylko przez wzgląd na posiadanie dzieci nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Dotyczy to szczególnie sytuacji patologicznych, gdy w domu jest przemoc lub alkohol. W takich sytuacjach rozwód bywa ich zdaniem lepszym rozwiązaniem niż trwanie w związku. W opinii niektórych dorosłych dzieci rozwiedzionych rodziców, przed rozwodem często było w ich domach gorzej niż po nim, pomimo cierpienia, którego doznały w wyniku tej sytuacji.

Fundacja Mamy i Taty na specjalnym portalu internetowym Ratujrodzine.pl udostępnia parom przeżywającym kryzys adresy do specjalistów. – Rozwód nikomu się nie opłaca. Niesie poczucie klęski dla samych małżonków, ale odbija się także na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym. Niespełna 16% małżonków odczuwa ulgę po rozwodzie. Złość i stres dokuczają im dwa razy częściej. Zatem zanim podejmie się decyzję o rozstaniu powinno się mieć 100% pewność, że to jedyne możliwe wyjście – podkreśla Marek Grabowski. 

Tags
De Bethune Phony Timepieces inside Asia aren't negative of their high quality or don’t have much high quality materials within it, in richard mille replica reality they are made in such a manner they search much more dependable one while can rival the genuine manufacturer.
Submit