Rozwód – jak go uniknąć?

Kłótnie czy napięcia, czasem o błahe sprawy, to codzienność w każdym związku. W małżeństwach zdarzają się sprzeczki, konflikty związane z banalnymi sprawami, takimi jak podział obowiązków czy wydatków. Ważne jednak, by tego nie bagatelizować i na bieżąco wyjaśniać z partnerem. Czasem nagromadzenie złych emocji jest tak duże, że małżonkom wydaje się, że jedynie rozwód może rozwiązać ich problemy. A nie jest to prawda.

Fundacja Mamy i Taty zleciła opracowanie badania na temat przyczyn rozwodów. Badanie zrealizowała prof. Dominika Maison. Wynika z niego jednoznacznie, że co trzecie małżeństwo, które zakończyło się rozwodem mogło przetrwać gdyby tylko małżonkowie choć trochę się o to postarali. Jednym ze sposobów radzenia sobie z nagromadzeniem emocji i co często się z tym wiąże poczuciem rozczarowania jest wyjaśnianie na bieżąco wszelkich nieporozumień. Kryzys na zaawansowanym etapie (gdy pojawia się realistyczne myślenie o rozwodzie) jest tak naprawdę bardzo trudny do pokonania.

Uczestnicy badania są zgodni, że kryzysy i konflikty w małżeństwie są rzeczą normalną, ale nie wszyscy potrafią sobie z nimi poradzić. Na to, czy dana para radzi sobie z nimi, czy nie, duży wpływ mają kompetencje w obszarach komunikacji i rozwiązywania konfliktów. Tę umiejętność nabywa się z czasem. Wsłuchiwanie się w potrzeby partnera, a także wola walki o związek może czasem uratować małżeństwo przed rozpadem.

Olbrzymim problemem w byłych małżeństwach respondentów było to, że nie mieli kluczowych umiejętności i kompetencji, które umożliwiłyby rozwiązanie pojawiających się trudności. Wśród nich należy wymienić kłopoty z wyrażaniem własnych emocji i przeżyć. Zdarza się bowiem, że partnerzy nie potrafią powiedzieć o swoich oczekiwaniach wobec drugiej osoby. Z jednej strony bagatelizują je, zakładając, że sami sobie z tym poradzą, zaś z drugiej strony często komunikują swoje potrzeby zbyt ostro i agresywnie. Przynosi to efekt odwrotny od zamierzonego, zamiast wyjaśnić jakąś sprawę dochodzi do niepotrzebnej konfrontacji. Jeśli partnerzy nie dostrzegają emocji drugiej osoby, ignorują wysyłane przez nią komunikaty sytuacja może się tylko zaognić. Inną kompetencją, jakiej często zabrakło w byłych małżeństwach respondentów, była umiejętność konstruktywnego rozwiązywania konfliktów. Tu główną rolę odgrywa zdolność do negocjacji i rozmawiania o trudnych, spornych kwestiach.  Bez tego łatwo przejść z poziomu argumentów na poziom emocji, a stąd krótka droga do zaognienia konfliktu. Zaś z drugiej strony unikanie dyskusji na trudne tematy powoduje obniżenie jakości codziennych relacji, którym zaczyna towarzyszyć stałe ukryte napięcie i wzajemne pretensje.

Małżonkowie często mają kłopot z pójściem na kompromis. Nie wiedzą jak wiele można dzięki niemu osiągnąć.  W efekcie zamiast znaleźć uzgodnione rozwiązanie, jedna strona wymusza ustępstwa na drugiej stronie, co tylko z pozoru jest wyjściem z sytuacji, bo pozostawia jedną osobę z poczuciem krzywdy, które powraca przy kolejnych konfliktach.

Respondenci często zwracają uwagę na to, że za mało mówi się o tym, jak rozwiązywać małżeńskie problemy i kryzysy. W efekcie ludziom, którzy właśnie tkwią w trudnej sytuacji zdaje się, że ze swoim problemem zostali sami. Zwracano także uwagę na fakt, że mało jest publicznych przykładów par, które wybroniły swój związek przed rozwodem. Społeczne tabu, jakim obciążony jest ten temat, powoduje, że w momencie konfliktu czy kryzysu małżonkowie czują się osamotnieni i zagubieni – nie wiedzą, gdzie szukać pomocy, wstydzą się przyznać do problemów. Paradoks polega na tym, że rozwód jest bardziej akceptowalnym społecznie rozwiązaniem niż wcześniejsze poszukanie pomocy na zewnątrz. Skorzystanie ze wsparcia mediatora czy psychologa przy pojawiających się kryzysach czy konfliktach jest bardzo mało popularne. Skorzystanie ze wsparcia specjalisty jest postrzegane jako przyznanie się do wstydliwego faktu, że małżonkowie mają problemy w swoim związku i nie są w stanie sami sobie z nimi poradzić

Fundacja Mamy i Taty od kilku lat pomaga rodzinom przeżywającym kryzysy. W styczniu br. uruchomiła specjalny portal Ratujrodzine.pl, którego celem jest pomoc małżeństwom w kryzysie. Dzięki interaktywnej bazie można znaleźć specjalistów zajmujących się problemami małżeńskimi. Wybierając dane miasto można otrzymać informacje o kursach wsparcia rodzinnego i adresy poradni, które oferują specjalistyczne wsparcie dla małżeństw. Na stronie umieszczono także publikacje dotyczące budowania życia rodzinnego, udanej komunikacji małżeńskiej czy radzenia sobie z nieporozumieniami.

Obecnie Fundacja przeprowadza ogólnopolską kampanię, która ma uświadomić rodzicom, że złe relacje między nimi, ich rozwód negatywnie wpływa na ich dzieci. Kampania współfinansowana jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Tags
De Bethune Phony Timepieces inside Asia aren't negative of their high quality or don’t have much high quality materials within it, in richard mille replica reality they are made in such a manner they search much more dependable one while can rival the genuine manufacturer.
Submit